Hergele.net | “tam bi hergele”

Hergele.Net is the most popular technology blog focused on internet initiatives, social media, digital marketing and mobile.

LightBlog

6 Eylül 2019 Cuma

Siyasetçiler İçin İnternet Reklamları

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda siyasetçiler amacıyla internet reklamları ve mecraları konusunu ele alıyorum.  
İnternet Reklamları Nedir? İnternet reklamları, ürün, hizmet ve markanızı çevirimiçi olarak tabir edilen çevrimiçi ortamda (internet) tespit edilen potansiyel müşterilerinize ulaştırmak amacıyla yaptığınız ücretli tanıtım çalışmalarıdır.  İnternet reklamları ile alakalı daha ayrıntılı bilgi edinebilmek amacıyla

 “İnternet Reklamcılığı Nedir? Türleri Nelerdir?”
 başlıklı blog yazımdan faydalanabilirsiniz.  

İnternet Reklamlarının Siyasetçiler İçin Önemi!
İnternet dünyasının hayatımızın bir parçası durumuna gelmesi, bu mecrada gerçekleşen reklam ve pazarlama hareketlerini mühim duruma getirmiştir. Günümüzde dünyaya yön veren ülkelerin siyasi liderlerinin birçoğu, seçim başarılarını dijital mecralarda yürüttükleri faaliyetler vasıtası ile elde etmektedir. Öyle ki çoğu liderin seçim çalışmaları sırasında internet devi şirketlerin mühim yöneticilerini danışman kadrosuna kattıklarını biliyoruz.  Her ne kadar Türkiye’de siyasilerin öncelikli tanıtım mecrası geleneksel medya olsa da en etkin reklam ve tanıtım olanağını siyasilere yeni medya ve internet reklamları sunmaktadır. Hali hazırda ülke nüfusumuzun %80’i internet erişimine sahip, bunun yanısıra günlük internet tüketimi ortalama 8 saat! ve bu giderek artıyor. Bu iki rakam bile internet reklamlarının siyasetçiler amacıyla deyim yerindeyse bir nimet olduğunu göstermekte.

İnternet Reklamlarının Çeşitleri
İnternet reklamlarının çoğu çeşidi bulunmaktadır. Bu reklam çeşitlerinden sizi hedefinize götürebilecek en makul olanları kullanmanız gerekir. Başarılı bir internet reklamı amacıyla ise bir dijital pazarlama uzmanı ile çalışmanız olabildiğince yararlı olacaktır.  

Arama Motoru Reklamları 
Google ve Yandex gibi arama motorlarında gösterilen reklamlardır. Reklamlar seçtiğiniz anahtar kelimelerde arama yapan kullananlara gösterilir. Arama motoru reklamları en etkili internet reklamı türüdür. Ülkemizde ve dünyada en süregelen sarfedilen arama motoru google bulunduğu amacıyla reklam verenlerin ilk tercihi google arama motoru olmaktadır. Google arama motorunda reklam sunabilcek amacıyla Google Ads (Adwords) hesaplarınız olması gerekir. Google arama motoru reklamlarında reklam sunumu amacıyla ödeme yapmazsınız. Sadece reklamlarınız tıklandığında ücretlendirilirsiniz.  Arama motorları ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek amacıyla “Arama Motoru Nedir?” başlıklı blog yazımı okuyabilirsiniz.  Google Ads (AdWords) ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek amacıyla “Google AdWords Nedir?” başlıklı blog yazımı okuyabilirsiniz.  İyi Parti İnternet Reklamı Google  

Web Sitesi Reklamları (İçerik Ağı) 
Dijital ortamda tespit edilen milyonlarca internet sitesinde (hürriyet, milliyet, sabah, sözcü, internethaber vb) yayınlanan görünümlü (banner) reklamlardır. Bu tanıtımlar belirli bir lokasyonda bulunan, tespit edilen cinsiyet ve yaş gruplarında istenilen ilgi alanlarında tespit edilen internet kullanıcılarına gösterilmektedir.  Siyasetçiler internet sitesi reklamları vasıtası ile demografik hedeflemeleri kullanarak (yaş, cinsiyet, konum) seçim yerlerinde tespit edilen seçmenlerine istedikleri mesajı iletebilmektedir.  Web sitelerinde reklamlarınızı yayınlayabilmek amacıyla gene Google’ın Google Ads (AdWords) hizmetinden yararlanabilir yada alakalı internet siteleri ile iletişime geçebilirsiniz.  Ak Parti İnternet Reklamları  

Video Reklamlar 
Youtube vb video barındırma sitelerinde yayınlanan reklam videolarıdır. Web sitelerinde yayınlanan görünümlü reklamlarda bulunduğu gibi demografik hedeflemeler yapılabilmektedir. Ülkemizde en yoğun sarfedilen video barındırma sitesi Youtube’dur. Youtube videolarında video reklamlarınız videoların önünde/içinde , video arama neticelerinde gösterilir. Youtube videolarında reklamlarınızı yayınlayabilmek amacıyla Google Ads (AdWords) hesabınızın olması gerekir.  

Sosyal Medya Reklamları
Sosyal medya mecraları siyasetçilerin seçmenleriyle etkileşime (iletişim) geçebildiği en etkili internet ortamlarıdır. Ülkemizde en yoğun ziyaret edilen sosyal medya ortamları ise Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin gibi mecralardır. Bütün bu sosyal medya mecralarında reklam veren siyasetçiler yaş, cinsiyet, konum, ilgi kısmı gibi hedefleme seçeneklerini kullanarak rahatça seçmenlerine ulaşabilmektedir.  

E-Posta Reklamları 
İnternet kullanıcılarının e-posta kutularına gönderilen e-posta gönderilerinden oluşur. Seçtiğiniz platforma ve sahip olduğunuz e-posta datasının kalitesine göre faaliyeti olabildiğince artabilir.  Seçmenlerinizin ilgi alanına göre özelleştirilmiş e-posta reklamları vasıtası ile seçim bölgenizde olabildiğince etkili seçim çalışmaları yapabilirsiniz.  


Siyasetçiler İçin İnternet Reklamlarının Avantajları 
İnternet reklamlarının siyasetçiler amacıyla çoğu üstünlüğü bulunmaktadır. En ilgi çekici avantajlarından bazılarını paylaşmak istiyorum.  Reklamlarınız yalnızca hedeflediğiniz internet kullanıcılarına ulaşır. (farklı seçim yerlerinde yada seçilme yaşına gelmemiş şahıslara reklamlarınızın gösterilmesini önleyebilirsiniz.) Reklamlarınızın görüntülenmemesi gibi bir hal yoktur. (broşür gibi çöp olmaz.) Reklamlarınız görüntülendiğinde yada tıklandığında ödeme yaparsınız. (baskı ve dağıtım amacıyla bütçe ayırmanıza lüzum olmaz.) İnternet reklamları elastik bütçe imkanı vasıtası ile sizi yormaz. (ister 1.000 TL’lik ister 10.000 TL’lik reklam yayını yapabilirsiniz.) İnternet reklamlarınız amacıyla vakit planlaması yapabilirsiniz. Bu sayede yalnızca sizin dilediğiniz gün ve saatlerde reklamlarınız yayınlanır. Web sitelerinde yayınlamak (görüntülü) dilediğiniz reklamlarda internet sitesi tercihinde bulunabilirsiniz. Sonuç olarak  yalnızca kendi seçtiğiniz hurriyet, milliyet vb internet sitelerinde reklamlarınız yayınlanır. İnternet reklamlarında aygıt hedeflemesi yapabilirsiniz. Sonuç olarak  dilerseniz reklamlarınız yalnızca mobil, tablet yada bilgisayarlarda gösterilebilir. İnternet reklamlarının sunmuş olduğu tekrar pazarlama imkanı vasıtası ile internet sitenizi ziyaret etmiş kullananlara değişik sıklıklarda değişik mesajlarınızın bulunduğu tanıtımlar gösterebilirsiniz. İnternet reklamları şeffaf raporlama imkanı vasıtası ile en ölçümlenebilir reklam mecrasıdır. Sonuç olarak  reklamlarınızı hangi kent yada ilçede kaç şahıs görmüş, kaç şahıs tıklamış, cinsiyetleri ilgi alanları yaş kümeleri gibi çoğu ayrıntıyı görüp analiz edebilirsiniz. 

Siyasetçiler Nerede Yanlış Yapıyor? 
İster milletvekili adayı olsun ister belediye başkanı adayı, siyasetçilerin yaptığı en büyük hatalı internet reklamlarını ve dijital pazarlama çalışmalarını kısa vadeli bir çalışma olarak düşünmeleridir. Halbuki bu çalışmalar uzun soluklu planlandığı taktirde çok daha etkin neticeler veren çalışmalardır.  


İnternet Reklamlarına Ne Zaman Başlanmalı?
Bir politikacı amacıyla en en uygun çalışma takvimi adaylığa niyet ettiği anda başlar. Siyasetçi kendini ve vizyonunu dijital kanallarda ne kadar evvel tanıtmaya başlar ise o derece etkin olacaktır. Burada aday gösterilmeyi beklemek bir hatadır. Aday gösterilmediği taktirde bile uygulanan çalışmalar boşa gitmeyecek ve bir ileri devre amacıyla kendine birikim kazandıracaktır. Aday gösterildikten sonra yapılacak planlama, strateji ve program çalışmaları aceleye gelecektir.  


İnternet Reklamları Ne Zaman Sonlandırılır?
İnternet üzerinden uygulanan reklam ve etkileşim çalışmaları seçim neticelenip aday milletvekili yada belediye başkanı seçilse bile sonlandırılmamalıdır. İnternet üzerinden uygulanan çalışmalar süreklilik arz eder. Bu mecrada yakalanılan başarı üzerine konarak büyütülmelidir. Aksi taktirde ileriki seçim döneminde seçmen gözünde olumsuz bir gözlem yaratılmış olunur. Düşünün seçim süreyi seçmeni ile etkileşimde olan projelerini paylaşan aday seçim ardından sessizliğe bürünüyor. Seçmenler seçim boyunca sorularına yanıt alabiliyorken seçim ardından muhatap bulamıyor. Bütün şunlar aday amacıyla ileride eksi puan olacaktır.  


Alanında Uzman Kişiler İle Çalışın!
Bütün bu reklam çalışmalarının verimli olabilmesi amacıyla her alanda bulunduğu gibi konunun eksperleri ile çalışmalısınız. Seçim çalışmalarınızı beraber yürüteceğiniz profesyonel Dijital Pazarlama Eksperi vasıtası ile yapacağınız doğru strateji ve hedeflemeler vasıtası ile olabildiğince düşük maliyetler ile seçmen kitlenize ulaşırsınız. Dijital pazarlama uzmanı sizin adınıza gerçekleştireceği çalışmalar ile sizin amacıyla en doğru anahtar kelimeleri, reklam metinlerini ve reklamlarınızın çıkacağı reklam sitelerini belirleyeceği gibi gerçekleştirdiğiniz seçim faaliyetlerinizi ilgi doğru seçmen kitlenize ulaşmanızı sağlayacaktır.  Basit bir misal vermek gerekirse, gençlere ulaşmak dilediğiniz bir siyasi faaliyetiniz amacıyla uzmanınızın yapacağı hedefleme vasıtası ile reklamlarınız ihtiyar seçmenlerinize gösterilmeyecektir. Sonuç olarak  çalışmalarınız ilgili seçmen kitlenize direk ulaşmış olur.  Genelde uygulanan en büyük yanlışlardan birinin bilgi ve deneyim gerektiren dijital pazarlama çalışmalarının adaylar doğrulusunda eşe dosta havale edilmesidir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder